Kobieta renesansu. Sztuka fryzjerska Natalii Kozłowskiej

3232

Patrzę na włosy jak rzeźbiarz na blok kamienia. Staram się dostrzec dzieło, które skrywa

Kobieta wędruje po kamieniołomie. Znajduje kamień, z którego niby lawa wypływa gęste pasmo włosów. Ukształtowany przez siły przyrody, arcydziełem staje się dopiero w rękach kobiety, kiedy ta zaczyna układać włosy. To fragmenty pokazu „Leonardo – geniusz, wizjoner”, który w ramach ubiegłorocznego Kongresu Alfaparf Milano Polska przygotowała Natalia Kozłowska – wrocławska fryzjerka, stylistka, kreatorka i właścicielka salonu NK pracownia fryzjerska. – Pokaz składał się z trzech elementów: działań scenicznych, muzyki i wideo. Wszystkie stylizacje były mojego autorstwa. Sama stworzyłam też materiał wideo, wystąpiłam w nim i dobrałam do niego muzykę – opowiada Natalia.

Sztuka wyboru

Z Alfaparf Milano Natalia współpracuje już od 12 lat. Tym razem włoska marka zaprosiła ją, aby przygotowała pokaz inspirowany twórczością mistrza renesansu. Na wybór ten wpływ miały zarówno jej osiągnięcia, w tym nagrody i wyróżnienia zdobyte w międzynarodowych konkursach (m.in. Evolution Vision, Kreator, Alter Hair, Alfaparf Hairdresser Awards), jak i wykształcenie. Natalia uczęszczała do Liceum Plastycznego. Ukończyła też Międzynarodową Szkołę Charakteryzacji NOVA MASKA. Pasjonuje ją rzeźbiarstwo i ceramika.

Techniki rozwoju

Zdaniem Natalii równie ważna, co wyobraźnia, jest technika, dlatego też nieustannie się szkoli. Warsztaty rozwijające zdolności fryzjerskie, kreatywność i komunikację oferuje także swoim pracownikom. Według niej to właśnie połączenie wszechstronnych umiejętności oraz otwarcie horyzontów pozwala odnieść sukces w zawodzie fryzjera. – Zapraszam do współpracy przede wszystkim tych, którzy naprawdę chcą się rozwijać – mówi Natalia. Tych, którzy pragną podnosić swoje kwalifikacje i poszerzać granice swojej wyobraźni.

Przestrzeń harmonii

NK pracownia fryzjerska to miejsce wyjątkowe. Wszystkie elementy wystroju wnętrza, zwłaszcza meble, Natalia zaprojektowała tak, aby wprowadzały poczucie harmonii i spokoju. Każdy kolor to kolor natury: szarość, czerń, zieleń, brąz i biel. Dzięki temu w salonie można ukoić zmysły i złapać tak potrzebny dziś oddech. Atmosferę budują także odpowiednio dobrana muzyka czy prawdziwa japońska herbata podawana w czarkach. Uwagę przyciągają oryginalne detale, jak wiszące do góry nogami rośliny.

Uważność w formie

Najważniejsze dla Natalii jest jednak indywidualne podejście do klientów. Wielu z nich, także artystów, zostawia jej wolną rękę w kwestii zabiegów, cięć czy stylizacji. Niektórzy przyjeżdżają z innych miast, a nawet z zagranicy. – Zwracam uwagę na osobowość i styl, ale też na zawód, jaki ta osoba wykonuje – opowiada. – Skupiam się na materiale, z którym będę pracować. Przyglądam się kształtowi głowy i twarzy. Czy są to strzyżenia, czy upięcia ślubne, istotne jest stworzenie formy, a nie tylko odtworzenie techniki fryzjerskiej.

Przyszłość jest kobietą

Mimo sukcesów, Natalia nie spoczywa na laurach. Nieprzerwanie rozwija swoje pasje, warsztat i salon. W każdym z miast, które odwiedza, zagląda do muzeów i uczestniczy w festiwalach artystycznych. W tej chwili planuje cykl projektów łączących sztukę z fryzjerstwem. Czy to nie jest właśnie kobieta renesansu w XXI wieku?

NK pracownia fryzjerska
ul. Dąbrowskiego 34A
50-457 Wrocław
tel. 509 964 814
info@nkpracownia.pl
https://nkpracownia.pl
facebook.com/nkpracownia
instagram.com/nkpracownia