Sergey Zaranko – wywiad

1281

Na czym koncentrujesz się w swojej karierze? Co jest dla Ciebie najważniejsze?

Staram się skupić na nauczaniu i uczeniu się. To jeden z głównych kierunków mojej kariery. Naprawdę uwielbiam dzielić się posiadanymi informacjami i ważne jest dla mnie, aby uczniowie rozumieli, przez co przechodzą w procesie uczenia się. Ale pracuję też w salonie z klientami. Najważniejsza dla mnie jest prawdopodobnie interakcja z ludźmi. Nas fryzjerów zawsze otaczają inni ludzie i myślę, że to świetnie.

Twoje prace to zazwyczaj krótkie, damskie fryzury, wyraziste linie i bardzo artystyczne formy. Czy uważasz te formy za przyszły trend dla kobiet?

Uważam, że najważniejszym trendem jest indywidualność. Mam wielu klientów z długimi włosami i naturalnym kolorem włosów, ale masz rację, większość mojej pracy to krótkie włosy. Około 80% z tego to moi klienci, którzy wybierają dla siebie ten styl, fryzurę krótkich włosów.

Mówiąc globalnie… Uważam, że moda damska zmienia się w kierunku krótkich włosów, a przede wszystkim większego komfortu, personalizacji stylu i świata wewnętrznego.

Jakie są najważniejsze filary Twojego stylu?

Myślę, że to osobowość. Jeśli mówimy o pracy z klientami lub modelkami. Jeśli mówimy o technice pracy, precyzja i pełne zrozumienie procesu. To właśnie staram się powiedzieć moim studentom. Musisz zrozumieć wszystkie kroki w pracy… co i dlaczego.

Jak tworzysz swoje kolekcje?

To najbardziej ekscytujący proces. Jak już wiesz, bardzo lubię wchodzić w interakcje z ludźmi. Proces tworzenia kolekcji daje taką możliwość. Mam już zgrany zespół, któremu ufam i wiem, że wszystko będzie dobrze i mogę dostroić się do procesu twórczego. Do stworzenia kolekcji potrzebuję pomysłu i precyzyjnego planu działania. To samo, co przy tworzeniu fryzury. Zaczynam od pomysłu – inspiracji, po czym dobieram odpowiednie modele, które oddają nastrój kolekcji. Następnie wybieram kolor włosów i wycinam kształt. Bardzo lubię tworzyć kolekcje. Poprzez moje kolekcje mogę pokazać, co czuję i czego w danej chwili doświadczam.

Skąd czerpiesz inspiracje?

Przede wszystkim z komunikacji z ludźmi, zwłaszcza z różnych krajów i kultur. Czerpię wiele inspiracji z moich podróży. Ale brak podróży daje inspirację, uczucie i doświadczenie we mnie podczas podróży.

Co uważasz za swój największy sukces?

Trudno mi odpowiedzieć… to się jeszcze nie wydarzyło.
Prawdopodobnie fakt, że zostałem fryzjerem.

Jakie masz plany na przyszłość? Jakie są Twoje cele?

Naprawdę chcę, aby nasza branża wróciła do swojego poprzedniego stanu po kwarantannie i wszystkich trudnych chwilach. Bardzo chciałbym podzielić się wszystkim, co wiem, w innych krajach. Chciałbym tworzyć kolekcje i prowadzić szkolenia.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego stylisty – fryzjera? Co byś poradził osobom wybierającym ten zawód? Jakie umiejętności powinien mieć fryzjer w XXI wieku?

Cierpliwość na początku. To jest bardzo ważne! Jeśli zdecydujesz się zostać fryzjerem lub zostałeś już początkującym fryzjerem, potrzebujesz cierpliwości. Na początku jest wiele nieznanych i przerażających rzeczy i wiele może się nie udać. Wielu fryzjerów na tym etapie rezygnuje. Wszyscy przez to przeszliśmy. Uwierz mi… po chwili odniesiesz sukces. Moja druga rada to nie skupiać się wyłącznie na pieniądzach. Skoncentruj się na swojej pasji do tego, co robisz.

Mistrzom XXI wieku radzę działać w sieciach społecznościowych. Teraz w Internecie można znaleźć wiele przydatnych informacji.

Jak myślisz, jakie są wiodące trendy w koloryzacji?

Wydaje mi się, że kombinacje dwóch odcieni. W różnych technikach. Głównym pomysłem będzie dyskretne połączenie odcieni. Używanie bloków wewnątrz fryzury.

W jakim kierunku według Ciebie będzie ewoluować moda fryzjerska?

W szalonym kierunku. W dobry sposób. Dzięki szybkiej wymianie informacji fryzjerzy stali się znacznie odważniejsi i bardziej kreatywni. A teraz każdy może stworzyć własną wizję trendu w branży i generalnie da to duży przełom.

Sergey Zaranko
Fryzjer i pedagog. Autor szkoleń i systemów szkoleniowych 1 na 1 dla fryzjerów.
Były członek koreańskiej Akademii SACO.