Ivan Jagarcec – wywiad

1526
Ivan Jagarcec

Jesteś TOP Stylistą. Co jest najważniejszym aspektem w tworzeniu zewnętrznego wizerunku?

Każdą fryzurą, którą wykonujemy w naszym salonie, staramy się wizualizować potrzeby naszego klienta. Kiedy przygotowujemy kampanię, wspólnie z całym zespołem rozmawiamy, wymieniamy się inspiracjami, pomysłami i staramy się z tych elementów stworzyć spójną układankę.

Skąd czerpiesz inspiracje?

To zależy od okresu życia… Generalnie w każdym zakątku Ziemi można znaleźć coś inspirującego. Już samo nasze rzemiosło, podobnie jak inne formy sztuki, jest inspirujące. I zarówno w nim, jak i w różnych aspektach życia staramy się znaleźć coś co czyni nas lepszymi ludźmi i fryzjerami.

Jakie są najważniejsze filary Twojego stylu?

Myślę, że najważniejsze jest dla mnie zrozumienie techniki, bo to daje mi wolność wyrażania siebie poprzez stylizacje.

Jak tworzysz swoje kolekcje?

Jako osoba odpowiedzialna za kolekcję przedstawiam wstępny pomysł, nad którym następnie pracuje cały zespół – sugeruje co trzeba poprawić, dodać, rozbudować. Trwa to około 3-4 miesięcy.

Na czym koncentrujesz się w swojej karierze? Co jest dla Ciebie najważniejsze?

Głównym celem jest utrzymanie motywacji mojego personelu. Każdą udaną historię trwającą dłużej niż 2 lata uważam za sukces.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego stylisty – fryzjera? Co byś poradził osobom wybierającym ten zawód? Jakie umiejętności powinien mieć fryzjer w XXI wieku?

Myślę, że mogliście już zobaczyć, dokąd zmierzają moje myśli. Zdecydowanie najważniejsze w zawodzie fryzjera jest zrozumienie techniki, następnie wytrwałość i praktyka, które pozwalają  uzyskać jak najwięcej doświadczenia. Ten zawód jest tak piękny, że wystarczy znaleźć swój salon i możesz rozwijać się jako fryzjer.

Jakie są Twoim zdaniem wiodące trendy w profesjonalnym fryzjerstwie dla kobiet?

Myślę, że nie ma już takich trendów jak 20 lat temu. Teraz chodzi bardziej o indywidualność, podejście do każdego klienta, fryzury szyte na miarę.

Jak myślisz, jakie są wiodące trendy w koloryzacji?

Jestem stylistą i nie wykonują koloryzacji w salonie, ale kolorystyka rozwinęła się bardzo szybko przez ostatnie 10 lat. Dlatego tak ważne jest, aby mieć w salonie świetnych kolorystów, którzy nadążają za rozwojem technologii.

Jak zmieniło się fryzjerstwo w ciągu ostatnich 10 lat? Jak myślisz, w jakim kierunku będzie ewoluować moda fryzjerska?

Fryzjerstwo bardzo się zmieniło przez ostatnie 10 lat. Ale jedna rzecz nigdy się nie zmieni – ważna jest znajomość podstaw fryzjerstwa.

Jakie masz plany na przyszłość?

W tej chwili ciężko jest zaplanować przyszłość. Ale staramy się wciąż rozwijać masz salon i akademię. Teraz mamy 9 pracowników i 5 praktykantów. 4 z nas pracuje jako edukatorzy. Wciąż chcemy się rozwijać, także na arenie międzynarodowej.

Ivan Jagarcec

Karierę fryzjerską rozpoczął jako praktykant w Monalisa international, jednym z największych salonów i akademii w Chorwacji. Po trzech latach nauki w szkole i roku asystowania w Monalisa przeniósł się do ZGAT, gdzie pracował jako stylista i edukator akademii. Po 12 latach, wraz z żoną, otworzył własny salon i akademię. Działają na rynku 3,5 roku i w tym czasie ich zespół powiększył się z 3 do 9 pracowników. Stali się jedną z wiodących akademii w regionie. Ich misją jest mieć jeszcze więcej zadowolonych pracowników i rozwijać akademię na rynku międzynarodowym.