Czym kierować się przy wyborze nożyczek fryzjerskich?

1107

We fryzjerstwie, jak w każdym zawodzie niezwykle ważne są narzędzia i sprzęty, którymi posługujemy się na co dzień. W tym konkretnym przypadku na pierwszym miejscu należy wymienić nożyczki fryzjerskie, które decydują o jakości i dokładności podstawowej usługi w salonie, jaką jest strzyżenie. Przeglądając oferty producentów może okazać się, że selekcja nie jest taka prosta, chociażby ze względu na duży wybór i jeszcze większy rozstrzał cenowy. Czym zatem kierować się przy kupnie profesjonalnych nożyczek fryzjerskich?

Najlepszym materiałem jest tu stal nierdzewna z dobrym współczynnikiem twardości

Ze względu na warunki, jakie muszą „znosić” – cięcie mokrych lub wilgotnych włosów, częsta dezynfekcja i sterylizacja, strzyżenia niemal przez cały dzień… nożyczki fryzjerskie powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Przykładem dobrej stali nierdzewnej jest AISI 420-4034. Jednak na tym nie koniec. Materiał ten, prócz wysokiej odporności na korozję musi wykazywać się odpowiednią twardością – by zapewnić długotrwałą ostrość i precyzję cięcia. Trzeba pamiętać, że jest to dopiero surowiec, który należy poddać odpowiedniej obróbce, by uzyskać pożądany efekt – czyli twardość mierzalną w skali Rockwella. Najwyższej klasy nożyce wykonywane są tradycją metodą kucia stali na gorąco i późniejszym jej odpowiednim hartowaniu. Warto więc przed zakupem zorientować się w jaki sposób nożyczki zostały wyprodukowane, z jakich surowców i jaką twardość uzyskano. Wiodącym producentem nożyczek, którego tradycje wytwarzania sięgają 1930 roku jest hiszpańska marka 3 Claveles.

Zobacz etapy produkcji nożyczek 3 Claveles

https://www.youtube.com/watch?v=oaWWgQMFDiE

Po pierwsze komfort i precyzja cięcia

To jak trzymamy nożyczki wpływa na jakość strzyżenia – ponieważ tylko czując swobodę i dopasowanie narzędzia do dłoni pozwoli na utrzymanie precyzji na dłużej. Dalego zwróć uwagę na kształt ramion oraz uchwytów. Dla miłośników klasycznej techniki pracy oraz dla początkujących poleca się proste ramiona. Offsetowa budowa ramion będzie dawać teoretycznie większe możliwości kierunków cięcia, ale także większe możliwości popełnienia błędu – zwłaszcza dla uczących się. Dlatego warto to dobrze przemyśleć. Ergonomiczna rękojeść natomiast wpływa na pewność chwytu i odciążenie dłoni przy dłuższej pracy.

Elementem, na który także należy zwrócić uwagę jest samo ostrze – może ono być gładkie lub z mikroszlifowaniem. Pierwsza opcja służy do posługiwania się techniką ślizgu, druga zapobiegnie wyślizgiwaniu się włosów podczas strzyżenia. Ponadto producenci często pozwalają indywidualnie wyregulować napięcie między ostrzami za pomocą śrubki, jednak nie wszyscy.

Kolejnym parametrem technicznym, który możemy porównać przed zakupem jest waga. Wiadomo im mniejsza, tym mniejsze zmęczenie dłoni, a tym samym jakoś cięcia utrzymana na dłużej. Hiszpański producent narzędzi fryzjerskich 3 Claveles w celu zredukowania wagi zaprojektował linię nożyczek Duraluminium, ich uchwyt został wykonany z tego właśnie lekkiego, ale bardzo odpornego i wytrzymałego stopu metalu.

Indywidualnie dopasowane

Profesjonalne nożyczki fryzjerskie mają różne rozmiary. Ich długość podaje się w calach, gdzie 1 cal to 2,54 centymetra. Dzięki czemu można je idealne dopasować do dłoni. Dla kobiet poleca się nożyczki w rozmiarach 5,0” i 5,5”. Mężczyźni korzystają z większych modeli w rozmiarze 6,5”, a nawet 7,5”. Ponadto profesjonalne nożyczki powinny być dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb. Podstawowe modele nożyczek przeznaczone są dla osób praworęcznych. Niemniej jednak producenci zadbali także o fryzjerów leworęcznych odwracając rękojeść i ostrza, tak by zapewnić im wygodę i precyzję pracy.

Bez wątpienia jakość nożyczek do włosów znacząco wpływa na jakoś wykowywanego strzyżenia. Warto więc przed zakupem poświęcić chwilę i porównać dostępne modele.

Oficjalnym Partnerem 3 Claveles w Polsce jest hurtownia fryzjerska Progress Września