Zestaw startowy do golenia dla każdego mężczyzny. Maszynka + pędzel na długie lata!

789
Zestaw startowy do golenia dla każdego mężczyzny

Zaledwie 20 lat temu tradycyjny pędzel, krem do golenia i maszynka z wymiennymi ostrzami były standardowym zestawem do golenia w każdym domu. Czasy powoli zaczęły się zmieniać i wyżej wymienione przedmioty zastąpiły artykuły jednorazowe z rozmachem promowane przez wielkie koncerny kosmetyczne. Ten trend zdecydowanie odbił się na ilości generowanych odpadów na całym świecie. Obecnie sytuacja powoli zmusza wszystkich do zmiany nastawienia i sposobu użytkowania przedmiotów codziennego użytku.

Liczby, liczby…

Statystycznie każdy mężczyzna goli zarost co drugi dzień zużywając każdorazowo porcję kremu do golenia oraz jednorazową maszynkę. Wystarczy najprostsze działanie matematyczne by uzmysłowić sobie generowaną liczbę odpadów, np.: jedna osoba zużywa ok 10-15 szt. jednorazowych maszynek miesięcznie, w ujęciu rocznym jest to liczba ok. 170 szt., zatem w ciągu dziesięciu lat jedna osoba generuje ich horrendalną ilość! Następnie wystarczy pomnożyć ją przez choćby połowę ludności na naszej planecie czyli 54 miliardy! Widzimy zatem zatrważające dane, a jest to zaledwie kropla w „morzu śmieci”. Zatem cóż czynić by z równą dbałością o swój wygląd wpłynąć jednocześnie i pozytywnie na zmniejszenie ilości odpadów? Odpowiedź jest bardzo prosta! Dokonując codziennych zakupów zwróćmy uwagę na ich wielorazowość, możliwość pielęgnacji, utrzymania w czystości oraz użytkowania przez dłuższy czas jak ich późniejszy recykling.

Maszynka i pędzel do golenia – powrót do korzeni

Zakup maszynki wielorazowego użytku, ostrzy czy pędzla, które będą niezawodnie służyć wiele lat wymaga stosunkowo niewielkiego wysiłku. Obecnie na rynku istnieje wielu producentów jak np. 3 Claveles, którzy reagują na pojawiające się  ekologiczne tendencje konsumentów tworząc niezawodne narzędzia do pielęgnacji zarostu. Ba! Pewna „hipsterska” postawa, powrót do korzeni jak oraz bycie eko obecnie jest w modzie!

Pierwsze kroki

Za swoisty „sterter pack” każdego Pana uważa się maszynkę, zestaw ostrzy, pędzel oraz kosmetyk.

Maszynka do golenia – wytwarzana jest różnych stopów metali, najczęściej stali nierdzewnej lub aluminium, bardzo trwała i łatwa do utrzymania. Po każdym użyciu należy ją dokładnie opłukać pod bieżącą wodą i wytrzeć do sucha, za pomocą miękkiego ręcznika. Występuje w różnych rozmiarach, ciężarach, posiada rozmaite uchwyty i kształty, a także mechanizm do wymiany ostrzy. W zależności od preferencji każdy z łatwością odnajdzie swój typ. Koszt zakupu maszynki waha się od 50zł do ok 200zł.

Żyletki – ostrza maszynek do golenia wykonane są z cieniutkich płatków stali, o różnych poziomach twardości. Bardzo długo zachowują swą ostrość i podlegają standardowemu procesowi recyklingu. Przykładowe ostrze znajdą Państwo klikając w link. Zazwyczaj pakowane są w plastikowych, funkcjonalnych pojemniczkach po 10 szt.. Trudno określić dokładny czas użytkowania jednej żyletki, uwarunkowane jest to bowiem częstotliwością golenia, rodzajem i twardością zarostu. Możemy jednak założyć że jeśli jedna żyletka to ok 2 tyg. użytkowania, to jedno opakowanie w standardowej cenie ok 5 zł wystarczy na 2,5 – 5 miesięcy! Zatem to nie tylko eko ale super oszczędne rozwiązanie dla portfela!

Pędzel do golenia – Jego rękojeść najczęściej bywa wykonana z drewna lub tworzywa sztucznego, z kolei głownia pędzla najlepsza jest naturalna, wykonana z włosia: konia, borsuka lub dzika. Taki pędzel nie tylko dokładnie rozprowadzi kosmetyk po powierzchni twarzy docierając do każdego zakamarka ale również zapewni skórze delikatny masaż oraz peeling poprawiając krążenie i ujędrniając ją. Naturalny włos pędzla nie podrażni cery, ani nie spowoduje zaczerwienień. Każda hurtownia fryzjersko-kosmetyczna online zapewni szeroki wybór pędzli do golenia bez wychodzenia z domu! Cena takiego pędzla waha sie od 20 do 100zł. Zatem wybór jest dość różnorodny.

Kosmetyki do golenia – Rynek oferuje tak szeroką gamę podobnych produktów, że nie sposób się na konkretny zdecydować. Są to pianki, żele, kremy, mydła. Te ostatnie pomimo ceny, która waha się nawet od kilkudziesięciu do 200zł są najbardziej wydajne, spieniane pędzlem  wytwarzają gęsta pianę, która zmiękcza i pielęgnuje zarost ułatwiając precyzyjne golenie.

Strach ma wielkie oczy

Po dokonaniu zakupów pierwsze golenie może wydawać się całkowicie nowym doświadczeniem. Ręka musi przyzwyczaić się do nowego narzędzia i jego wagi by inaczej prowadzić je na skórze. Wiele osób odczuwa strach przed pierwszym użyciem, jednak gdy się go pozbędzie i nabierze wprawy  już nigdy nie zrezygnuje się z wygody i precyzji golenia jaką dają tradycyjne maszynki. Wielką zaletą okazuje łatwość w utrzymaniu maszynki w czystości! Nie wymaga ono żadnego wysiłku, a pielęgnacja narzędzia zapewni ładną cerę bez problemu wrastających sie włosków lub zapaleń mieszków włosowych. Warto napomknąć o niechlubnych praktykach wielu z nas… Wbrew zaleceniom standardowe, plastikowe, jednorazowe maszynki używane są wielokrotnie, zamiast jak sama nazwa wskazuje jeden raz! Niemożliwym staje się utrzymanie ich w sterylnych warunkach ze względu na  materiał, z którego powstały, a także żelowe paski, które znajdują się na większości z nich. Po goleniu rozmarzają się na nich drobnoustroje powodujące infekcje i problemy z cerą. Zatem sterylność to dodatkowy atut tradycyjnych maszynek!

Wieloletnia przyjaźń

Z pewnością każdy sceptyk przekona się do tego rozwiązania gdyż powyższy tekst nie tylko udowadnia, że zmiana nawyków może przynieść wiele korzyści takich jak: oszczędności widoczne w dłuższej perspektywie, zdrowszą i gładszą cerę bez podrażnień, a także ukłon ku naszej planecie i dbałość o redukcje powstawania zanieczyszczeń. Jedynym wysiłkiem jaki musimy poczynić jest zmiana nastawienia i obranie właściwego kierunku!