Trychologia w Polsce

756
fot. Unsplash

Ostatni artykuł na temat edukacji trychologicznej w Polsce pisałam w 2017 roku. Co się zmieniło od tego czasu, jak wygląda obecnie sytuacja osób zajmujących się trychologią w Polsce, jak sobie radzą gabinety trychologiczne w obecnej sytuacji?

Okazuje się, że pod kątem prawnym nic się nie zmieniło. Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nadal nie zdecydowało się na wpisanie trychologa na listę zawodów. Osoby, które zajmują się trychologią, a nie są dermatologami, mają nadzieję, że przedstawiciele stowarzyszeń branżowych dopilnują, aby w ciągu najbliższych lat udało się uregulować tę kwestię.

Jak zatem zdobywać wiedzę trychologiczną?

Dzięki determinacji i zaangażowaniu fascynatów trychologicznych i otwartości środowiska lekarskiego sytuacja dotycząca dostępności do wiedzy poprawia się. Środowisko beauty do którego trafia wielu klientów z problemami skóry głowy chętnie się dokształca, a i coraz więcej lekarzy zauważa potrzebę współpracy i chętniej dzieli się wiedzą niż jeszcze kilka lat wcześniej.

Polskie Stowarzyszenie Trychologiczne organizuje regularnie dwa razy do roku konferencje, podczas których odbywają się specjalistyczne wykłady i warsztaty dotyczące schorzeń skóry głowy i problemów z włosami połączone z prezentacjami marek. A w międzyczasie PST organizuje warsztaty praktyczne i spotkania online dla swoich członków, podczas których mogą oni uzupełniać swoją wiedzę i wymieniać się doświadczeniami.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Trychologii Klinicznej i Estetycznej ICATA we współpracy z wydawcą magazynu LNE regularnie podczas kongresów w Krakowie organizuje sesje trychologiczne, których celem jest wymiana wiedzy i doświadczeń, mając na uwadze zapotrzebowanie rynku. Stowarzyszenie ICATA planuje organizację corocznej konferencji z udziałem zagranicznych prelegentów, aby mogli pokazać jak wygląda trychologia w ich krajach.

Corocznie odbywa się też warszawski Kongres Trychologiczny organizowany przez art of Beauty & Estetica Polska, który jest świetnym miejscem do wymiany doświadczeń, jak i nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Zawsze gromadzi spore grono osób zainteresowanych poszerzeniem wiedzy o trychologii.

A co z uczelniami?

Pionierską uczelnią i liderem pozostaje Wyższa Szkoła Inżynierii i Zdrowia w Warszawie, która pod kierunkiem Pani mgr Julitty Siemiątkowskiej wykształciła kilkadziesiąt absolwentów dwusemestralnych studiów podyplomowych w zakresie Trychologii Kosmetologicznej.

W jej ślady poszły kolejne uczelnie, między innymi Uniwersytet Jagielloński, który uruchomił studia podyplomowe „Trychologia w kosmetologii”, Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku, Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, Wyższa Szkoła Zdrowia i Edukacji w Poznaniu, które również zdecydowały się uruchomić studia podyplomowe z zakresu trychologii kosmetologicznej.

Uczelnia w Łodzi poszła o krok dalej i podjęła się organizacji Festiwalu Trychologicznego, który cieszył się dużym zainteresowaniem. (………………………………….)

Beata Wielgosik
Prezes Zarządu w Beauty Management Sp. z o.o. Założyciel i p.o. redaktora naczelnego portalu Trycholog.info. Manager z wieloletnim doświadczeniem w pracy z zespołami sprzedażowymi i szkoleniowymi w sektorze beauty. Współpracuje z dużymi firmami jaki i średnimi salonami „beauty” jako wsparcie managerów i ich właścicieli pod kątem procedur i marketingu w gabinetach urody.

 

 ! ten artykuł dostępny jest w całości w e-booku „Trychologia w salonie fryzjerskim” ! 

Zapraszamy do zakupu e-booka:
TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM
ilość stron:72
format: pdf
cena: 25 zł
przejdź do sklepu >>