Trychologia w salonie fryzjerskim

287
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Trychologia jest nauką interdyscyplinarną, łączy w sobie wiele dziedzin: kosmetologię, dietetykę, psychologię, medycynę estetyczną, a także fryzjerstwo nowoczesne. Nic więc dziwnego w tym, że z powodzeniem wkroczyła do wielu salonów fryzjerskich.

Ogromne tempo życia, złe nawyki żywieniowe, problemy hormonalne, a także różne choroby wpływają nie tylko na kondycję włosa, ale i narastające problemy ze skórą głowy. Kobiety przychodzą do fryzjera już nie tylko po nową fryzurę, ale oczekują pomocy w rozwiązaniu problemów dotyczących wypadania włosów, łojotoku, czy łupieżu. Bardzo często okazuje się, że wiele problemów skóry głowy i włosów spowodowanych jest ich niewłaściwą pielęgnacją i stylizacją. Pielęgnacja skóry głowy wydaje się oczywista, ale często okazuje się, że klientki myją głowę tylko raz, używają suchego szamponu, chodzą spać z mokrymi włosami, używają odżywek od nasady włosów, bardzo mocno spinają włosy; stosują niedobraną do swoich potrzeb pielęgnację. Już wykluczenie tego typu zachowań może znacząco poprawić kondycję włosów.

Moje klientki są zaskoczone, że popełniają tak podstawowe błędy, ponieważ często nikt wcześniej nie zwrócił im na to uwagi. Ogromnie ważna jest profilaktyka i tu duża przestrzeń dla fryzjerów. Fryzjerzy powinni uświadamiać jak właściwie dbać o skórę głowy i włosy, jak istotna jest właściwa pielęgnacja. Zalecane produkty muszą być dobierane indywidualnie w oparciu o znajomość składów produktów i w odpowiedzi na potrzeby skóry. Ekspert nie może posługiwać się terminami „fajny szampon” czy „świetna odżywka”.

Nasuwa się pytanie, kto może wykonywać badanie trychologiczne w salonie fryzjerskim? Gdzie można je przeprowadzić? I jaki powinien być protokół takiego badania? Każdy fryzjer powinien mieć wiedzę trychologiczną, jednak nie wystarczy jedno szkolenie i sprzedaż linii produktów trychologicznych danej firmy, by móc mianować się trychologiem czy salonem trychologicznym. Warto, by salony współpracowały z wykwalifikowanym trychologiem, a także dermatologiem. Taka współpraca daje szereg korzyści, oprócz możliwości poszerzenia grona klientów i podniesienia rangi salonu, przede wszystkim umożliwia udzielenie kompleksowej pomocy. Badanie trychologiczne nie może być wykonywane w rogu salonu fryzjerskiego. Najlepiej, by był to osobny gabinet, gdzie klientka może poczuć się swobodnie i nie będzie czuła się skrępowana koniecznością omawiania swoich problemów przy innych. Komfort osoby cierpiącej z powodu łysienia czy np. łuszczycy, jest niezwykle ważny. Wywiad trychologiczny jest podstawą każdej terapii trychologicznej. Właściwie przeprowadzony może ujawnić wiele przyczyn problemów ze skórą. Zawsze należy tworzyć kartę klienta, do której można się odnieść i w oparciu, o którą dobiera się kurację.
Pull test (szybkie badanie umożliwiające sprawdzenie czy włosy nadmiernie wypadają) i badanie trychokamerą to kolejne czynności mające na celu ocenę stanu skóry głowy. Takie działanie umożliwi dobranie odpowiedniego zabiegu do potrzeb skóry. Zabieg trychologiczny składa się z następujących etapów: oczyszczania, poprawy krążenia, odżywienia skóry. (……………………………………….)

Izabella Pietruszka-Kluska
Biolog, make up&hair artist, specjalista ds. wizerunku ślubnego, pasjonat trychologii.

 

 

 ! ten artykuł dostępny jest w całości w e-booku „Trychologia w salonie fryzjerskim” ! 

Zapraszamy do zakupu e-booka:
TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM
ilość stron:72
format: pdf
cena: 25 zł
przejdź do sklepu >>