Łysy jak Polak. Utrata włosów dotyka coraz więcej Polaków

258
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Problem łysienia dotyka coraz więcej Polaków w różnym wieku bez względu na płeć. Dla wielu osób to źródło kompleksów, utrudniających funkcjonowanie społeczne. Jednak po pomoc do specjalisty zgłaszamy się zbyt późno.

Jak pokazało badanie „Polak u trychologa” zrealizowane przez Instytut Trychologii problemy z włosami przekładają się na złe samopoczucie aż u 84% ankietowanych Polaków. Spośród 1085 respondentów 43% wskazuje na ogólne pogorszenie się samopoczucia, którego źródłem jest wypadanie włosów. Dla 23% ankietowanych utrata włosów sprawia, że czują się mniej atrakcyjni. Według 10% respondentów traci na tym ich wizerunek w życiu zawodowym i prywatnym. Zdaniem 8% problemy z włosami przekładają się na utratę pewności w kontaktach personalnych. Wpływ na kondycję naszych włosów mają zarówno geny, jak również bardzo wiele czynników m.in.: stres, zaburzenia na tle hormonalnym, zła dieta, niehigieniczny tryb życia czy niewłaściwa pielęgnacja. Problemy z włosami, z którymi się mierzy coraz więcej osób, są generowane zarówno przez czynniki zdrowotne, środowiskowe, jak i genetyczne. Czasami przyczyny wypadania włosów mogą być nieoczywiste, a nawet zaskakujące. Wśród nich można wymienić na przykład zbyt intensywny trening, infekcje

z gorączką, a także COVID-19 czy błędy w diecie, choćby wykluczenie z menu produktów, zapewniających odpowiedni poziom ferrytyny.

KIEDY WYPADANIE WŁOSÓW JEST NORMĄ?

Dziennie tracimy średnio od 50 do 100 włosów. Są jednak momenty, kiedy ten proces wypadania może być bardziej intensywny np. w okresie jesiennym, związanym z sezonowym wypadaniem włosów czy w przypadku kobiet po ciąży, które mogą doświadczyć „przejściowego łysienia poporodowego”. Utrata nawet kilkudziesięciu, maksymalnie 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna pod warunkiem, że na miejsce utraconego włosa pojawia się nowy. Człowiek ma na głowie 80-150 tys. włosów. Dzięki zjawisku asynchronicznej produkcji włosów, które polega na tym, że cykle wzrostu w sąsiednich mieszkach włosowych są przesunięte wobec siebie w czasie, nie tracimy jednocześnie wszystkich włosów w tym samym okresie.

KIEDY WYPADANIE WŁOSÓW POWINNO BYĆ SYGNAŁEM, ABY ZGŁOSIĆ SIĘ DO SPECJALISTY?

Wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, gdy tracimy dziennie około 50-100 włosów, w przypadku gdy jest to dużo większa ilość, możemy mieć już do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów. Problem ten dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzna, ale jego przyczyny mogą być podobne, związane na przykład z czynnikami zewnętrznymi, jak również zależne od płci.
(…………………………………………………………………….)

mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

 

 ! ten artykuł dostępny jest w całości w e-booku „Trychologia w salonie fryzjerskim” ! 

Zapraszamy do zakupu e-booka:
TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM
ilość stron:72
format: pdf
cena: 25 zł
przejdź do sklepu >>