COVID-19 a wypadanie włosów

502
fot. Pexels

Wśród osób, które przeszły zakażenie koronawirusem obserwuje się wiele powikłań o różnym znaczeniu dla organizmu i stopniu nasilenia. 25% ozdrowieńców boryka się z nadmiernym wypadaniem włosów.

Epidemia koronawirusa Sars-CoV-2 panuje już od ponad roku i w mniejszym lub większym stopniu dotyka nas wszystkich. O ile na początku pierwszej fali wiosną 2020 wiele osób jedynie słyszało o kimś, kto chorował, o tyle rok później nie ma chyba nikogo, kto takiej osoby nie zna, lub też sam nie przechorował. Wirus wywołuje ostrą, zakaźną chorobę układu oddechowego, która ma bardzo różny przebieg. U jednych zupełnie bezobjawowy, u innych ciężki, wymagający hospitalizacji. Nie wiadomo jakie czynniki powodują tą różnicę, wiadomo jednak, że powikłania po chorobie występują również u tych osób, które przeszły ją lekko, lub nawet nie miały świadomości, że chorują. O ile na początku epidemii choroba dotykała przede wszystkim osoby starsze, z tzw. chorobami współistniejącymi, o tyle wraz z kolejnymi falami rosną zakażenia i przypadki ciężkiego przebiegu u coraz młodszych pacjentów.
Wśród ozdrowieńców pojawia się wiele powikłań, które obejmują różne narządy. Często wymaga to dalszego, również długotrwałego leczenia. Publikowanie w sieci badania donoszą, że powikłania pocovidowe dotykają aż 80% osób, które przeszły chorobę. Te najpoważniejsze to uszkodzenie mózgu i powikłania neurologiczne i psychiatryczne, takie jak depresja, stany lękowe, mgła mózgowa, zapalenie mózgu czy obniżenie zdolności poznawczych. To również uszkodzenia serca i choroby kardiologiczne, a także uszkodzenia płuc i powikłania pulmunologiczne. Wirus może atakować jednak inne układy, a naukowcy mówią już o nowej jednostce chorobowej, określanej jako NeuroCovid. Ten szereg powikłań może być spowodowany nawet nie samym wirusem, a odpowiedzią immunologiczną organizmu. W przypadku tak silnej mobilizacji układu odpornościowego może dojść do burzy cytokin, która walcząc z wirusem uszkadza jednocześnie własny organizm.
Jednym z objawów pocovidowych okazuje się być nadmierne wypadanie włosów. Problem ten zaczęli jeszcze w początkowych miesiącach trwania epidemii zgłaszać klienci trychologiczni. Nagłośniony został kiedy w social mediach jedna z aktorek opublikowała post, w którym pokazała, jak po przejściu choroby zaczęła tracić włosy. To spowodowało reakcję łańcuchową, na forach internetowych ludzie zaczęli publikować zdjęcia z kępkami włosów w dłoniach. W grupie facebookowej, zrzeszającej ponad 40 tysięcy ozdrowieńców przeprowadzono ankietę, z której wynikało, że nadmierne wypadanie włosów dotknęło ¼ wszystkich chorujących.

Pocovidowa utrata włosów ma charakter telogenowy. Zwykle 2 do 3 miesięcy po infekcji włosy zaczynają intensywnie wypadać, co obserwowane jest zwłaszcza w trakcie mycia lub czesania. Jest to związane ze skróceniem fazy anagenu i szybszym przejściem mieszka włosowego właśnie w telogen. Jak wiemy istnieje długa lista czynników, które takie zjawisko są w stanie wywołać. Niewątpliwie infekcje, szczególnie te, które przebiegają z wysoką gorączką, są jednym z nich. W przypadku COVID-19 to właśnie gorączkę, szczególnie jeśli trwała ona dłużej niż 3 dni, i ogólnie ciężki przebieg choroby podaje się jako główne przyczyny łysienia. Sytuację utrudnia również częste, silne osłabienie organizmu spowodowane niedożywieniem w okresie choroby. Chorzy niejednokrotnie mają objawy ze strony układu pokarmowego – mdłości, wymioty, biegunki a nawet jadłowstręt. To z kolei powoduje utratę cennych dla całego organizmu, a niezbędnych dla włosów pierwiastków i witamin. Podkreśla się szczególnie potrzebę uzupełnienia cynku, żelaza, miedzi, selenu i witamin z grupy B.
(……………………………………………………………………………..)

Marta Zielińska
Pedagog, kosmetolog, specjalista trychologii, dyplomowany psychodietetyk. Wieloletni wykładowca w szkołach policealnych i państwowy egzaminator w zawodzie Technik usług kosmetycznych. Zwyciężczyni konkursu Kosmetyczka Roku 2018.

 

 ! ten artykuł dostępny jest w całości w e-booku „Trychologia w salonie fryzjerskim” ! 

Zapraszamy do zakupu e-booka:
TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM
ilość stron:72
format: pdf
cena: 25 zł
przejdź do sklepu >>