Trichoskopia we fryzjerstwie

857
fot. własność Autora wykonane ARAM ASM 300

Piękne, zadbane a przy tym zdrowe włosy to potrzeba i oczekiwania niemalże każdego z nas. Stosowanie środków do stylingu i tworzenia codziennego wizerunku zmienia się z modą, rodzajem fryzury, upodobaniami, wiekiem. Gabinety oferują coraz ciekawsze nowinki w kontekście „pięknych włosów”. Co jednak w kwestii „zdrowych włosów”?

Obserwujemy dobry trend, wraz z rozwojem fryzjerstwa bardzo dynamicznie rozwija się trychologia kosmetyczna. Dziedzina z pogranicza dermatologii i kosmetologii. Skupia się na procedurach zabiegowych i właściwej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Trychologia kosmetyczna swoimi działaniami wpływa też na fryzjerów. Dzięki jednej z ról trychologa, którą jest uświadamianie jak ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów, zmienia się nastawienie fryzjerów, zmienia się ich spojrzenie na włosy. Trycholodzy mocno podkreślają, że włosy to nie tylko wygląd, ale też zdrowa skóra głowy. Świadomy fryzjer, będzie zwracał większą uwagę podczas stylizacji, aby zabieg był bezpieczny zarówno dla włosów, jak i skóry głowy.

Jak zadbać o to bezpieczeństwo?

By móc zapewnić zdrowie i piękny wygląd włosów, warto znać skład produktów do stylizacji, ich konsystencję, stan fizykalny (ciało stałe, lotne, spray), bezpośrednie warunki preparatu i jego oddziaływanie na skórę głowy i na łodygę włosa.

Najczęściej używanymi preparatami we fryzjerstwie są m.in.: lakiery, pianki, żele, gumy fryzjerskie, woski, fluidy, farby. Środki utrwalające fryzurę, nadające jej kształt, lekkość, objętość. Są to środki, których działanie powinno być natychmiastowe, szybkoschnące i do tego mieć ładny, przyjemny zapach. Głównymi składnikami tych preparatów są substancje chemiczne. Dlatego ważne są różne aspekty tych produktów jak np. czas oddziaływania na skórę głowy i włosy czy dokładne i łatwe ich usuwanie.

Oczywiście temat ten pozostawiam producentom preparatów fryzjerskich wierząc, że będą się rozwijać w kierunku produktów wzbogaconych w naturalne składniki, znacznie mniej oddziaływające na skórę głowy, włosy, ale też i w trosce o bezpieczeństwo fryzjerów.

Trychologia na całe szczęście wychodzi naprzeciw obecnym potrzebom, co mnie bardzo cieszy. Rozwiązaniem mogą być produkty zabezpieczające włosy przed obróbką termiczną. Preparaty trychologiczne, które chronią włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury przy zastosowaniu np. suszarek, prostownic, lokówek. Trychologiczna linia produktów regenerujących włosy, powinna być nadrzędnym zabiegiem oferowanym w gabinecie fryzjerskim.

Warto spojrzeć na włosy przez „lupę” a dokładniej pod mikroskopem – trichoskopem. Sama trichoskopia została opracowana przez polskich dermatologów jako metoda diagnostyczna włosa i skóry głowy. Trichoskop to medyczne urządzenie służące do przeprowadzania badania trychologicznego. Nowoczesna metoda do analizy, obserwacji i oceny kondycji włosa, łodygi włosa, pracy gruczołów łojowych i struktury skóry głowy. Jest to możliwe dzięki technice dermoskopii lub wideodermoskopi. Możemy obserwować włos w powiększeniu x 10 lub nawet wyższych w zależności od możliwości sprzętu.

Daje to nam wiedzę, ale i wiedzę dla naszego Klienta, żeby uzmysłowić jak dany środek stylizacyjny otula, okleja włos, „zatyka” skórę głowy.

Ciągłe badania składu produktu do stylizacji, właściwości, interakcji ze skórą i włosami powinny prowadzić do zmian w przemyśle kosmetycznym i fryzjerskim. W ich efekcie powinny powstawać produkty, które nie tylko stosowane są do formowaniu fryzury, modelowania włosów, ale co istotne służące zdrowiu skóry głowy i pielęgnacji włosów.

Dla oceny kosmetyku wystarczą takie cechy jak bezpieczeństwo, skuteczność, jakość. Jak sprawdzić te cechy i naszego Klienta w bezpośrednim kontekście KLIENT- KOSMETYK? Może nam w tym pomóc „trichoskopia fryzjerska”. Przez sprawdzenie, w jakiej kondycji są włosy można lepiej dobrać odpowiedni rodzaj zabiegu fryzjerskiego oraz właściwe środki do stylizacji fryzury bądź samą fryzurę. Jeśli wiemy jaki typ, rodzaj włosa ma nasz Klient zdecydowanie lepiej dopasujemy formę strzyżenia, ułożenia, stylizacji. Doradzimy odpowiednią profilaktykę, którą Klient może stosować w domu. Dostosowanie stylizacji do rodzaju włosów to przecież główne zadanie fryzjera czy trychologa kosmetycznego.
(………………………………………………………………………)

Julitta Siemiątkowska

mgr Julitta Małgorzata Siemiątkowska
Kosmetolog, trycholog, fizjoterapeuta, nauczyciel akademicki.
Absolwentka Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Prowadziła
gabinety trychologiczne Trichomed. Od wielu lat popularyzuje
trychologię kosmetyczną w Polsce. Współzałożycielka Polskiego
Stowarzyszenia Trychologicznego.

 

 ! ten artykuł dostępny jest w całości w e-booku „Trychologia w salonie fryzjerskim” ! 

Zapraszamy do zakupu e-booka:
TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM
ilość stron:72
format: pdf
cena: 25 zł
przejdź do sklepu >>