Łysienie i nadmierne wypadanie włosów u dzieci

560
fot. Pexels
fot. Pexels

Mogłoby się wydawać, że problem łysienia lub nadmiernego wypadania włosów dotyczy tylko osób dorosłych. Nic bardziej mylnego, ponieważ w gabinecie trychologicznym dzieci goszczą częściej niż moglibyśmy się tego spodziewać.

Mali pacjenci pojawiają się u trychologa z całym spektrum problemów włosów i skóry głowy. Oprócz różnego rodzaju łysienia, czy nadmiernego wypadania włosów, często spotykam się z przypadkami przedwczesnego siwienia u ledwie kilkuletnich pacjentów, a także z atopowym zapaleniem skóry głowy, czy też łupieżem. Skąd biorą się te problemy? Jak można im przeciwdziałać?

Przyczyny wypadania włosów u dzieci

Nie każdy widoczny ubytek w owłosieniu skóry głowy, jest jednostką chorobową. Samo wypadanie włosów może być naturalnym procesem fizjologicznym, szczególnie u najmłodszych pociech, gdy zmienia się rodzaj włosa, z cienkiej łodygi na grubszą i wytrzymalszą. Najbardziej jest to widoczne u dzieci z ciemnymi włosami. Podobnie sprawa ma się z pustymi „plackami” na głowie, które, szczególnie u dzieci, które nie zaczęły jeszcze chodzić, mogą wynikać z nadmiernego przecierania tego obszaru głowy choćby o poduszkę. Czy to znaczy, że takie przypadki można bagatelizować? Pod żadnym pozorem. Każdy niepokojący symptom należy dokładnie obserwować, najlepiej także skonsultować ze specjalistą.

Już pierwsze objawy powinny zawsze być dla nas sygnałem alarmowym. Dopiero po dokładnym badaniu, trycholog będzie w stanie określić, z jakim problemem mamy do czynienia.

Samych przyczyn wypadania włosów może być bardzo wiele, dlatego bardzo ważne jest, aby nie podejmować żadnych działań na własną rękę, bez uprzednich badań laboratoryjnych i konsultacji ze specjalistą. Jednym z najczęściej występujących powodów ubytków we włosach są niedobory składników odżywczych i witamin. Jednak wprowadzenie nieodpowiednio dobranej, niepopartej badaniami suplementacji, może prowadzić do ich nadmiaru, co z kolei może wpłynąć na organizm równie niekorzystnie. Innymi przyczynami utraty włosów przez dzieci mogą być problemy hormonalne, choroby tarczycy, czy dermatozy skóry głowy.

Oprócz problemów związanych bezpośrednio z zachwianiem równowagi w organizmie, równie częstym aspektem są sytuacje stresogenne, z którymi dzieci nie potrafią sobie poradzić. Trichotillomania to jedna z przyczyn wypadania włosów. Polega na wyrywaniu i ułamywaniu włosów, najczęściej tylko po jednej stronie głowy, poprzez ich ciągnięcie, pocieranie czy skręcanie. W tego typu sytuacjach, kluczowe będzie zrozumienie problemu dziecka przez samego rodzica – rozmowa, wsparcie i poznanie punktu widzenia swojej pociechy może skutecznie i bezpowrotnie wyeliminować tego typu zachowania.
(……………………………………………………………………………………………………..)
Pełna wersja artykułu ukazała się w wydaniu ESTETICA POLSKA 4/20222
jeśli chcesz zamówić egzemplarz lub prenumeratę przejdź do sklepu >>>

Marta Keczmer
Trycholog medyczny, ekspert marki Cellsderma.
instagram: @trychologmedyczny