Trychologia w salonie fryzjerskim – diagnostyka

276
Grafika udostępniona przez markę Kérastase
Grafika udostępniona przez markę Kérastase

Trikhos w grece oznacza włos, od niego pochodzi też nazwa trychologia, czyli nauka o włosach. Trychologia to nauka interdyscyplinarna, która łączy w sobie wiele dziedzin: dietetykę, psychologię, kosmetologię, fizjoterapię kosmetyczną, medycynę estetyczną ale również fryzjerstwo nowoczesne. Dlatego tez z powodzeniem wkroczyła do salonów fryzjerskich.

Dziś  salony fryzjerskie oferują klientom coś więcej niż doskonałe strzyżenia, koloryzacje czy kreatywne upięcia. Dbają o zdrowie ich skóry głowy i włosów.

Pamiętajmy, iż pierwszą osoba, która może zdiagnozować problemy skórne, a za tym idące problemy z włosami jest fryzjer.

Często jako pierwszy może zwrócić uwagę na nieprawidłowości i problemy pojawiające się na skórze głowy swojego klienta. To właśnie fryzjer, w trakcie wykonywania usługi może zaobserwować czy nie zachodzą jakieś procesy patologiczne jak: nadmierne wypadanie włosów, osłabienie włosów, łupież, spowolnienie wzrostu włosów, zaczerwienie skóry głowy czy uwrażliwienie na kosmetyki.

W salonach fryzjerskich coraz częściej wykonywane są diagnozy skóry głowy i włosów. Są one nie tylko pomocne przy dobraniu odpowiedniego koloru czy fryzury ale przede wszystkim podnoszą jakość wykonywanych usług o fachowe doradztwo w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Współpracując z salonami fryzjerskimi jako edukator marki profesjonalnej kładę silny nacisk na wykonywanie kompleksowej diagnozy na początku wizyty klienta w salonie.

Diagnoza taka składa się z badania skóry głowy, które możemy przeprowadzić przy pomocy podstawowej kamery diagnostycznej, często obecnej w salonach fryzjerskich lub manualnie, określając koloryt skóry głowy, uwrażliwienie czy jej suchość. Następnie przechodzimy do badania sprężystości włosów, ich uwrażliwienia i suchości.

Dobrze przeprowadzona diagnoza skóry głowy i włosów połączona z odpowiedzią na oczekiwania klientów daje zawsze spektakularne efekty, nie tylko w pięknej fryzurze, ale również pomaga w ukojeniu rożnych wrażliwości skórnych, a tych niestety jest coraz więcej.

Bardzo często okazuje się, że wiele problemów skóry głowy i włosów spowodowanych jest ich niewłaściwą pielęgnacją i stylizacją, dlatego też przeprowadzając diagnozę fryzjer powinien zwracać szczególną uwagę na dopytywanie klienta o rutynę pielęgnacyjną włosów.

Często możemy spotkać się z nieprawidłowym, jednokrotnym myciem skóry głowy przez klientów, które może doprowadzać do niedoczyszczonej skóry głowy. Związane z tym nadmierne przetłuszczanie i zaczopowanie mieszków włosów może w późniejszym czasie skutkować ich wypadaniem. Fryzjerzy powinni uświadamiać swoich klientów jak właściwie dbać o skórę głowy oraz jak istotna jest jej właściwa, codzienna pielęgnacja.

(…………….)
pełna wersja artykułu ukazała się w wydaniu 4/2023 Estetica Polska
 zamów egzemplarz lub prenumeratę Estetica Polska>>> 

Beata JaszczykBeata Jajszczyk
Edukator Kérastase, Dyplomowany Trycholog, Członek Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego.