Zrozumieć mapę i linię hormonalną włosów

366
Fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
Fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Rola nauki w pracowni fryzjerskiej

Zważając na indywidualne potrzeby piękna, pracownie fryzjerskie coraz częściej obierają za cel podążanie drogą świadomej pielęgnacji i odpowiedzialnej twórczości. Zaobserwować można rosnący trend związany z wzbogaceniem oferty pracowni fryzjerskiej o analizę i konsultacje trychologiczną.

W kontekście omawianych pojęć przywołać można historyczny zawód „cyrulika”, który niegdyś w swojej profesji łączył funkcje zarówno fryzjera, golibrody, jak i drobnego medyka. Tak jak kiedyś, tak i dziś wiedza medyczna to cenny zasób jakim może dysponować stylista włosów. Odpowiednia wiedza, połączona z wizją artystyczną i umiejętnościami kreatora fryzur stanowi o profesjonalizmie oraz etyce jego pracy.

Ukłon w stronę nauki to cenny walor współczesności. Na przestrzeni lat dostrzec można wzmożony rozwój nowych technologii i narzędzi, które wznoszą profesję kreatora fryzur na bardziej udoskonalony i kompletny poziom twórczości. Standardem w pracowniach fryzjerskich staje się dobieranie działań w oparciu o analizę stanu włosów i skóry głowy. Odbywa się to nie tylko w oparciu o zmysły, ale i za pomocą mikrokamery. Uzyskiwane w ten sposób informacje zwrotne stają się podstawą do podejmowania dalszych decyzji pielęgnacyjnych i estetycznych. Sam otrzymany w procesie badania obraz może skłonić do refleksji nad czynnikami mającymi na niego bezpośredni wpływ.

Rodzaj, grubość i kolor włosów otrzymujemy w genach. Tyle ile na świecie jest osób, tyle istnieje rodzajów włosów – nieskończoność. Włosy dużo mówią o nas jako o ludziach. Stanowią tematy wystaw, jak na przykład niedawna ekspozycja „Włosy i owłosienie ciała” w paryskim Musée des Arts Decoratifs. Właśnie ta wystawa stała się inspiracją do powstania niniejszego artykułu. Włosy to materia, której wygląd i jakość zależy od wielu czynników. Najważniejszym ich źródłem jest organizm i zachodzące w nim procesy. Wysłuchanie i zrozumienie potrzeb swojego ciała jest kluczowe dla naszego zdrowia i urody. Szczególnymi dostarczycielami informacji o nas samych są hormony, jakim przypisać można miano biochemicznych komunikatów.

HORMONY – BIOCHEMICZNE KOMUNIKATY

Hormony to substancje biochemiczne, które całościowo uwrażliwiają organizm. Wchodzą przy tym w kooperację z poszczególnymi komórkami, modyfikując ich funkcje. Produkowane w gruczołach, przemieszczają się dalej w krwiobiegu do określonych receptorów – odbiorników. Różne hormony nawiązują połączenia z różnymi receptorami. Hormony stanowią kluczowy element komunikacji pomiędzy układem nerwowym a hormonalnym, przekazując informacje i kontrolując wiele procesów fizjologicznych. Hormony oprócz tego, że regulują aspekty związane m.in. z odczuwaniem emocji czy monitorowaniem potrzeby głodu i snu, wpływają również bezpośrednio na kwestie urodowe. Prawidłowa praca układu hormonalnego jest istotna dla zachowania zdrowia i równowagi organizmu, a zaburzenia w działaniu hormonów mogą prowadzić do różnorodnych problemów zdrowotnych, takich jak ogólny spadek sprawności fizycznej i psychicznej czy zmiany w wyglądzie zewnętrznym.

WPŁYW HORMONÓW NA WŁOSY

Pośród najbardziej kluczowych dla stanu włosów hormonów wyróżnić można estrogeny, progesteron, testosteron oraz dihydrotestosteron. Omawiane hormony są kluczowe dla cyklu wzrostu włosów i ich ogólnej kondycji.

ESTROGENY I PROGESTERON

Estrogeny i progesteron to wiodące hormony w kobiecym organizmie. Estrogeny pełnią istotną rolę w kształtowaniu struktury kobiecego ciała, rozwijając narządy płciowe i gruczoły piersiowe. Regulują przy tym również redystrybucję tkanki tłuszczowej. Działanie estrogenów oddziałuje bezpośrednio na kondycję włosa. Estrogeny ograniczają ilość owłosienia na ciele, przy jednoczesnej intensyfikacji występowania włosów na skórze głowy. Dodatkowo pobudzają aktywność tworzenia się nowych mieszków włosowych, sprzyjając tym samym ich wzrostowi oraz długości.

Wahania hormonów płciowych zaobserwować można w trakcie różnych cyklów życia, takich jak miesiączkowanie, dojrzewanie, ciąża czy menopauza. Badając zachowanie kobiecego organizmu w trakcie ciąży zaobserwować można na przykład obniżony poziom estrogenu, co skutkuje matowością włosów, a nawet ich wypadaniem. Szczególne intensywne skoki stężeń hormonów płciowych wyróżnić można omawiając cykl miesiączkowy i związane z nim modyfikacje w gospodarce endokrynnej. Około 10 dzień cyklu charakteryzuje się wzmożonym stężeniem estrogenów. Zdrowe włosy odznaczają się wówczas sporą jędrnością, odpowiednim poziomem nawilżenia i najlepszą wizualną jakością. Później, w kolejnych fazach cyklu, gdy stężenie estrogenów maleje, może wystąpić zauważalne nasilenie przetłuszczania się skóry głowy, a co za tym idzie włosów. Dysfunkcja omawianych hormonów może przejawiać się w nagłej utracie włosów, bądź widocznym ich przerzedzeniu. Zaobserwowane zjawisko powinno stanowić sygnał alarmowy, sugerując nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.
(……………………………………..)

Artykuł ukazał się w grudniowym wydaniu ESTETICA POLSKA 4/2023
Zamów egzemplarz lub prenumeratę ESTETICA POLSKA >>>

Zamów e-book TRYCHOLOGIA W SALONIE FRYZJERSKIM >>>

Jaga Hupało, fot. Iza Grzybowska
fot. Iza Grzybowska

Jaga Hupało
Artystka fryzur, Dyrektor Artystyczna Warszawskiej Pracowni Born To Create, producentka. W 1986 r. uzyskała tytuł mistrzyni fryzjerstwa. W Górach Bardzkich, blisko źródła swoich korzeni prowadzi Leśną Ostoję Sztuki – niezwykłe miejsce spotkań ludzi kultury i artystycznych wydarzeń. W 2022 roku powstała książka „Lady Baba Jaga – Opowieść o Jadze Hupało” autorstwa Kazimiery Szczuki, wydanej przez Wydawnictwo Rebis.