Zrównoważony pomysł na salon

287
Beata Berendowicz, Berendowicz & Kublin
Beata Berendowicz, Berendowicz & Kublin

Beata Berendowicz, Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju w Schwarzkopf Professional, wierzy, że nawet drobne zmiany mają wpływ na środowisko. Dlatego w swojej pracy szczególną uwagę zwraca na produkty, których używa oraz salonowe procedury, by były zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju.

Beata, czym dla Ciebie jest zrównoważony rozwój?

Beata Berendowicz: W idei Zrównoważonego Rozwoju koncentruję się na holistycznym podejściu do świata fryzjerstwa, człowieka i ekologii. Wiem, że nawet z pozoru niewielkie zmiany w naszej pracy mają ogromny wpływ na środowisko i pomagają troszczyć się o planetę, dlatego zostałam Ambasadorką Zrównoważonego Rozwoju w Schwarzkopf Professional. W swojej pracy edukuję także innych fryzjerów, aby inspirować ich do codziennego dbania o swoje otoczenie, przekazując im moje doświadczenie. Mogę śmiało powiedzieć, że zrównoważony rozwój jest dla mnie najważniejszą wartością dla życia we współczesnym świecie, w coraz bardziej zmieniającym się, niestabilnym i niepewnym środowisku w jakim żyjemy.

Jakie działania wdrażasz w swoich salonach zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju?

Prowadząc sieć salonów Berendowicz & Kublin spotykam się z różnymi wyzwaniami, nie tylko jako właścicielka, ale także fryzjerka. Wiedząc, jak ważny jest dla mnie zrównoważony rozwój, pracuję przede wszystkim na ekologicznych produktach. Produktach, które mają wegańskie składy, czyste formuły i opakowania z ekologicznych materiałów nadające się do recyklingu. Takie rozwiązania oferuje marka Schwarzkopf Professional, z która pracuję już od ponad 12 lat i która zmienia się razem ze mną. W codziennej pracy zwracam też uwagę na zużycie energii oraz wody – często podczas pośpiechu zapominamy o zgaszeniu światła czy zakręceniu kranu, a przecież to naprawdę proste! Wiem, że takie działania dbają o przyszłe pokolenia, a mi zależy na budowaniu ekologicznych i zrównoważonych praktyk salonowych.

Ostatnio mogliśmy zobaczyć efekty współpracy influencerskiej w ramach projektu ,,WE CARE ABOUT…YOU” w Twoich salonach. Opowiesz o tym coś więcej?

W ramach projektu pracowaliśmy z dwójką niesamowitych influencerów – Dawidem @roslinnehistorie oraz Olą @organizacjaprzestrzeni, dla których zrównoważony rozwój jest również bardzo ważny. Dzięki nim, nastąpiły w salonach B&K niemałe zmiany! Zagościły u nas żywe rośliny – one szczególnie są nam potrzebne, gdyż produkują niezbędny do życia tlen, a także oczyszczają powietrze z toksyn i chemii, której na co dzień w salonach używamy w sporych ilościach. Ola pomogła nam uporządkować naszą codzienną przestrzeń tak, aby nie marnować żadnych kosmetyków, a także pokazała nowe, ekologiczne rozwiązania, dzięki którym bieżące przechowywanie produktów jest jeszcze prostsze. Niemałym wyzwaniem jest utrzymywanie takiego porządku na co dzień w salonie podczas pracy z klientami, ale wiem, ze fryzjerzy bardzo się starają i doceniają takie zrównoważone pomysły w swoim otoczeniu. Jeśli chcecie zobaczyć co takiego udało nam się wprowadzić, zerknijcie koniecznie na Instagram @schwarzkopfpro.pl

I ostatnie pytanie – czy zwracasz uwagę na to, aby produkty, których używasz w codziennej pracy były zrównoważone?

Oczywiście! To jeden z podstawowych czynników, który warunkuje to, z jakimi markami współpracuję. Wierzę, że oprócz naszych działań, globalne korporacje mają zasoby do wprowadzenia zmian na większą skalę, dlatego zwracam uwagę na produkty, jakie wypuszczają. W portfolio Schwarzkopf Professional znajdziemy produkty, które mają wegańskie składy, czyste formuły oraz ekologiczne opakowania z materiałów z recyklingu, które nadają się do ponownego przetworzenia. Dzięki nim, moja praca jest nie tylko jakościowa, ale też ekologiczna. W ten sposób mogę zadbać holistycznie o salon, fryzjerów oraz klientów, którzy są coraz bardziej świadomymi konsumentami i również szukają zrównoważonych rozwiązań. Bo nie chodzi tylko o włosy – chodzi o to, aby wyjść krok dalej i zadbać o otoczenie w jakim żyjemy.

Beaty Berendowicz
Ambasadorka Zrównoważonego Rozwoju w Schwarzkopf Professional oraz współkreatorka marki Berendowicz & Kublin.