Przyszłość branży fryzjerskiej

370
Marta Robak
Marta Robak

Jak zmiany, błyskawicznie zachodzące w technologii, biznesie, stylu i tempie życia, wpłyną na rozwój zawodu fryzjera i jego branży? O swoich przewidywaniach w tym temacie opowiada Marta Robak – Mistrzyni Świata i trzykrotna Mistrzyni Europy we Fryzjerstwie Artystycznym, właścicielka Atelier Fryzjerskiego we Wrocławiu.

Jak wygląda przyszłość branży fryzjerskiej w kontekście nowych technologii? Czy automatyka może zagrozić zawodowi fryzjera?

To bardzo ważne pytania. Zwłaszcza w kontekście dzisiejszej technologii i jej błyskawicznego rozwoju w wielu dziedzinach. Moim zdaniem technologia ma potencjał, aby zrewolucjonizować branżę fryzjerską, oferując nam nowe możliwości i usprawniając istniejące procesy. Jednakże, kluczowym będzie rozważne wdrażanie tych technologii, aby służyły one zarówno fryzjerom, jak i ich klientom. W wielu salonach istnieje już dostęp do szeregu nowych technologii, tj. rozszerzona rzeczywistość (AR). Dzięki niej klienci mogą „przymierzyć” nową fryzurę zanim podejmą decyzję o jej realizacji. Personalizacja za pomocą sztucznej inteligencji (AI) może np. pomóc w ułożeniu indywidualnych planów pielęgnacji dla klientów na podstawie typu włosów, stylu życia, preferencji itp. AI może także sugerować konkretne produkty lub zabiegi dla danej osoby. Kolejno, zaawansowane technologicznie narzędzia do analizy skóry głowy i włosów pomogą fryzjerom w dostosowywaniu swoich usług do konkretnych potrzeb klienta. Innymi nowymi produktami z tej kategorii są produkty Smart. Te inteligentne urządzenia, jak suszarki czy prostownice, które dostosowują swoje działanie do aktualnych potrzeb użytkownika, patrz: jego włosów; zapewnią skuteczne i bezpieczne efekty stylizacji. Znane nam już systemy zintegrowane, w przyszłości mogą przybrać jeszcze bardziej zaawansowaną formę, np. inteligentne lustra, które podłączone będą do systemu rezerwacyjnego, przy okazji zapiszą preferencje klientów.

Mimo tych wszystkich nowoczesnych udogodnień w postaci automatyzacji uważam, że fryzjerstwo jest jednym z tych zawodów, które będą najmniej zagrożone. Powód? Nasza dziedzina wymaga nie tylko zdolności technicznych, ale także umiejętności interpersonalnych i artystycznych. Automatyzacja może pomóc w niektórych kwestiach, ale nie zastąpi kreatywności i indywidualnego podejścia, które zapewnia prawdziwy i dobry fryzjer.

Jakie nowe umiejętności będą w przyszłości niezbędne u fryzjerów?

Tempo rozwoju technologii wzrasta, a wraz z nim oczekiwania klientów. Zatem w obecnej sytuacji praca fryzjera musi być wspierana z zewnątrz. Fryzjerzy będą musieli orientować się w najnowszych dostępnych narzędziach i aplikacjach, ponieważ sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej integralną częścią branży beauty. To np. działania w zakresie korzystania z systemów rezerwacji online, czy poznawanie i wdrażanie specjalistycznych narzędzi technologicznych do salonów.

Dawnej moda miała czas, aby wybrzmieć, a teraz zmienia się w mgnieniu oka. Niezależnie od tego, trendy istniały od zawsze, i po prostu warto być z nimi na bieżąco, ponieważ prowadzi to do rozwoju kompetencji, także u eksperta. Tworzenie popularnych fryzur, znajomość najnowszych technik fryzjerskich oraz produktów do pielęgnacji włosów, to rzeczy, które niezmiennie będą pożądane u obeznanego fryzjera. Media społecznościowe są istotnym elementem w prowadzeniu nowoczesnego biznesu. Dlatego fryzjerzy korzystający z różnych platform internetowych powinni znaleźć najkorzystniejszy dla siebie sposób promowania salonu oraz budowania swojej marki w sieci. Publikowanie efektów własnej pracy będzie przyciągać nowych klientów, a także może wzmocnić relację z już obecnymi. Umiejętność komunikacji i obsługi klienta zawsze były ważne, jednak w przyszłości mogą stać się jeszcze bardziej kluczowymi. Fryzjerzy chcący komunikować się na najwyższym poziomie, muszą nauczyć się wsłuchiwać w potrzeby i oczekiwania swoich klientów, a także skutecznie doradzać w zakresie pielęgnacji i stylizacji włosów. Stosunkowo od niedawna klienci bardziej zwracają uwagę na ekologiczne i etyczne aspekty usług, z których korzystają. Fryzjerzy muszą być świadomi tego zjawiska i przyjrzeć się pod tym kątem zabiegom oraz produktom, które oferują w swoim salonie.

W świecie, który ciągle się zmienia, zdolność do adaptacji i elastyczność będzie niezbędną cechą. Fryzjerzy muszą być otwarci na naukę, zdobywanie nowych umiejętności, próbowanie różnych technik i dostosowywanie się do rosnących oczekiwań klientów.

Jaka jest przyszłość fryzjerskiej edukacji i szkoleń w tym zawodzie?

Edukacja i szkolenia dla fryzjerów przejdą niemałe zmiany. I to nie tylko za sprawą rozwoju technologii, co jest wielką szansą łatwego dostępu do wiedzy, ale i nowych zadań które staną przed fryzjerami. W szybko zmieniającym się świecie, ciągłe kształcenie i aktualizacja umiejętności stają się koniecznością. Fryzjerzy powinni regularnie uczestniczyć w kursach i szkoleniach, aby poszerzać swoje dotychczasowe możliwości w oparciu o najnowsze trendy.

W dobie cyfryzacji, coraz więcej szkoleń i kursów przenosi się do środowiska online. Dzięki temu fryzjerzy będą mogli uczyć się i doskonalić swoje umiejętności w dowolnym miejscu i czasie. Nowe technologie, takie jak wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość, mogą wzbogacić proces nauczania. Umożliwią one interaktywne i realistyczne symulacje, które pozwolą ćwiczyć nowe techniki w bezpiecznym środowisku. Dzięki technologii AI, kursy i szkolenia będą bardziej zintegrowane z indywidualnymi potrzebami i umiejętnościami uczącego się, co da szybsze efekty nauki. W miarę rosnącej świadomości klientów, certyfikaty i akredytacje mogą stać się ważnym elementem budowania zaufania i wiarygodności. Szkolenia prowadzące do uzyskania takich doświadczeń stają się wyznacznikiem kompetencji i są doceniane przez odbiorców fryzjerskich usług.

Oprócz tego wszystkiego, coraz pilniejsze staje się posiadanie umiejętności biznesowych i marketingowych, jako kompleksowe dopełnienie prowadzenia własnego przedsiębiorstwa. Przewiduję, że wraz z rosnącą konkurencją w branży, szkolenia z tych obszarów staną się nieodzowną częścią pełnej edukacji fryzjerskiej.

Czy rola fryzjera, jako doradcy, w kwestiach stylu i urody będzie wrastała?

Uważam, że tak. W dzisiejszym świecie dostęp do informacji jest tak łatwy, że klienci szukają nie tylko „po prostu” usługi, ale przede wszystkim ekspertów w swej dziedzinie. Fryzjerzy, jako specjaliści od włosów, powinni kojarzyć się z mianem doradców w kwestii urody i stylu. Wybitnie cenna w tym przypadku będzie umiejętność dopasowania formy fryzury do kształtu twarzy, odpowiedniego koloru włosów do typu urody czy też zaproponowania skutecznej pielęgnacji domowej dla klienta. Świadomi fryzjerzy potrafiący zaspokoić te wszystkie potrzeby z pewnością zyskają przewagę nad konkurencją. Ponadto, jest spore prawdopodobieństwo zdobycia grona klientów ceniących sobie te cechy prawdziwego eksperta.

Wiele osób utożsamia wizytę w salonie z relaksem i korzysta z możliwości rozmowy ze swoim urodowym doradcą, budując przy tym pewną formę relacji. Dzięki odpowiedzi fryzjera na te wszystkie zapotrzebowania klienta, może on przyciągnąć do siebie wielu lojalnych klientów, co w konsekwencji będzie przekładało się na stabilizację i powodzenie biznesu.

Czy produkty fryzjerskie czeka innowacja? Jakie są oczekiwania fryzjerów wobec tego?

Wszystko wokół się rozwija, także producenci kosmetyków do włosów nie pozostają w tyle. Zresztą fryzjerzy tego oczekują. Jako profesjonaliści w swojej dziedzinie, pragną pracować na innowacyjnych produktach nieodbiegających od najwyższych standardów jakości.

Koloryzacja włosów jest obszarem, który stale ewoluuje i jest jednym z najważniejszych aspektów pracy fryzjera. Możemy spodziewać się nowych produktów i technik ich stosowania dla uzyskania idealnego odcienia, a także innowacji, dzięki którym zwiększy się trwałość koloru i ochrona włosów. Technologia może wprowadzić innowacje stricte w produktach do włosów. Co interesujące, mogą pojawić się „inteligentne” produkty do stylizacji, które automatycznie dostosowują się do stanu i typu włosów, zapewniając optymalne rezultaty. Fryzjerzy oczekują produktów, które działają skutecznie i szybko, ponieważ to znacznie ułatwia pracę w salonie, gdzie liczy się zgrane tempo. Kosmetyki, które obiecują i realnie spełniają określone przez producentów rezultaty, są kluczowe dla satysfakcji obu stron. Salony odwiedzają klienci oczekujący usług wykonywanych zgodnie z etyką zrównoważonego rozwoju. Dlatego coraz więcej fryzjerów poszukuje produktów, które spełnią potrzeby takie jak: zawartość naturalnych składników i ekstraktów dbających o zdrowie włosów i skóry głowy, czy też produktów w biodegradowalnych opakowaniach, oraz takich, które produkowane są w sposób etyczny i zrównoważony.

Kto to wie jak daleko spersonalizowane i czym zaskoczą nas w przyszłości produkty do pielęgnacji włosów. Wśród konsumentów dużą popularnością cieszą się produkty dostosowane do ich konkretnych potrzeb, takich jak szampony i odżywki zaprojektowane dla różnych typów i skrętu włosów, koloru, stanu skóry głowy oraz wielu innych. Z drugiej strony są osoby, które preferują produkty multifunkcyjne łączące w sobie kilka korzyści, takie jak szampony 3-w-1, które oczyszczają, nawilżają i chronią włosy. Dzięki rozwojowi technologii kosmetycznej także klienci sięgający po takie rozwiązania będą mogli oczekiwać w przyszłości jeszcze więcej od produktów do włosów.

Czy model biznesowy salonów fryzjerskich w przyszłości ulegnie zmianie?

Z pewnością. Wiele salonów już korzysta z niektórych rozwiązań i przypuszczam, że w niedługim czasie stanie się to nową klasyką. Oto kilka przewidywanych zmian we fryzjerskim modelu biznesowym.

Cyfryzacja systemów rezerwacji online i korzystanie z mediów społecznościowych do promocji swoich usług to przykład najczęściej dzisiaj spotykany. W przyszłości, będzie można szerzej wykorzystywać tę technologię, np. do personalizacji usług, automatyzacji procesów biznesowych czy oferowania klientom wirtualnych konsultacji. W przestrzeni fryzjerskiej pojawiły się w niedawnym czasie salony ukierunkowane na filozofię eko, natural czy vegan. W związku z tą modą na usługi i produkty zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, takie miejsca mogą zyskać w przyszłości na popularności. Etyką takich salonów będzie używanie ekologicznych produktów, minimalizowanie odpadów czy nawet wprowadzenie programu recyklingu. Zaskakującą opcją są tzw. usługi na żądanie, które mają być odpowiedzią na poszukiwanie wygodnych rozwiązań przez konsumentów. Niektóre salony fryzjerskie mogą zdecydować się na poszerzenie lub skupienie swojej oferty właśnie na wizytach domowych czy szybkich poprawkach fryzur. W dzisiejszych czasach mocno podkreśla się indywidualizm jednostki, co ma również oddziaływanie na fryzjerstwo. Będzie to widoczne w obszarze specjalizacji salonów w bardzo konkretnych usługach, takich jak koloryzacja włosów, stylizacje ślubne czy pielęgnacja włosów kręconych, co już możemy zaobserwować. Mówi się, że konkurencja nie śpi, co zatem zrobić, aby skutecznie pozyskać klientów? Należy skupić się na tym czego wyjątkowego odwiedzający salon mogą doświadczyć. Poszerzanie oferty o dodatkowe usługi tj. masaż głowy, konsultacje trychologiczne czy też relaksujące zabiegi spa, pomogą wyróżnić się spośród innych miejsc. Salony fryzjerskie mogą również szukać nowych sposobów na rozwijanie swojego biznesu poprzez partnerstwa i współprace z różnymi innymi firmami, na przykład markami kosmetycznymi, modowymi czy nawet fitness.