Zielone kiści

215
Chipping Norton Salon
Chipping Norton Salon

Stworzenie salonu będącego ekologicznym i równocześnie modnym, i operatywnym może brzmieć jak wyzwanie. Ale w obecnym świecie staje się to konieczne.

Maria Weijers

Jako ogromni konsumenci wody, prądu i chemikaliów, salony fryzjerskie z natury ciężko prowadzić w sposób przyjazny dla środowiska. Tradycyjne farby i wiele szamponów zawiera syntetyczne chemikalia, które po użyciu spłukuje się w umywalkach, i które osadzają się w wodzie i glebie i w końcu odnajdują drogę do mórz i oceanów. I chociaż nie ma jednej skoordynowanej inicjatywy w branży fryzjerskiej zajmującej się transformacją w bardziej ekologicznym kierunku, przyjaznych środowisku salonów jest coraz więcej. W nich zwraca się uwagę na ekologiczne wykończenie wnętrz, redukcję użycia wody i prądu, recycling odpadów i wybór „czystych, ekologicznych” produktów. Wieloletnia zwolenniczka organicznej koloryzacji i innych usług fryzjerskich, Karine Jackson, (której salon w Londynie oferuje wegańskie usługi) bierze pod uwagę wartości etyczne, co nie odbija się negatywnie na jakości usług. Badacze z University of Southampton uznali pielęgnację włosów za wymagającą dużego zużycia energii, ale bycie nieco bardziej uważnym pozwala wprowadzić duże oszczędności. Prosta zmiana zwyczaju mycia i spłukiwania każdego dnia na robienie tego co drugi dzień może zaowocować obniżeniem śladu węglowego o 2000%.

Ekologiczne rozwiązania zaproponowane przez Uniwersytet to Scirocco Smooth (nazwany odkurzaczem do włosów), który zbiera nadmiar włosów po myciu i tym samym wyklucza konieczność suszenia ręczniczkami. I Curlformers, lokówka nieużywająca ciepła. Dostępna w różnych długościach, kształtach i funkcjach kierunkowych, to uniwersalne narzędzie umożliwiające zwijanie w lewo lub w prawo.

By rozpocząć swoją eko-podróż, odwiedź stronę Uniwersytetu Southampton, www.ecohairandbeauty.com. Strona oferuje wirtualną wycieczkę po salonie, pokazując miejsca, w których można wprowadzić zmiany. „Możliwe, że w Twoim salonie stosujesz już niektóre z propozycji, jak energooszczędne żarówki i recycling, ale strona oferuje też nieocenione wskazówki i publikacje akademickie skłaniające do myślenia.”
„Praktyczne zmiany, które można wprowadzić od razu to dokładne zakręcanie wody i mycie tylko raz, nie dwa (jeśli nie ma takiej potrzeby). Używaj ekologicznych ręczników, dzięki którym zaoszczędzisz wodę i energię. I zwracaj uwagę na to, jakiego plastyku używasz oraz poddawaj go recyclingowi.”

„Nie mieszaj więcej farb, niż potrzeba; Twój zespół zrozumie, kiedy zobaczy. Tworzy to trochę bałaganu, ale przez tydzień odkładaliśmy w jedno miejsce nadmiar farb i byliśmy zszokowani ilością, jaką zebraliśmy. Wymień żarówki na ekologiczne, gaś światło, gdy nikogo nie ma w pokoju, i rozważ zamontowanie czujników ruchu,” radzi Karine.
Ralph and Rice w sercu wschodniego Londynu to kolejny salon wprowadzający ekologiczne rozwiązania. Salon używa biodegradowalnych jednorazowych ręczników, systemu oszczędzającego wodę i współpracuje z „zielonymi” firmami. Ralph and Rice wspiera też lokalne przedsiębiorstwa (od mebli i kwiatów, po serwowane napoje) i ponownie wykorzystuje opakowania produktów jako doniczki lub pojemniczki do serwowania granoli klientom. Innym pomysłem na podniesienie świadomości, jest ponowne napełnianie pojemników po kosmetykach klientów w niższej cenie, jeśli przyniosą własne puste opakowania.

Chipping Norton Salon
Chipping Norton Salon

Grupa Blue Tit, na którą składa się osiem salonów we wschodnim i południowym Londynie, robi wszystko, by być jak najbardziej ekologiczna. „Używamy surowców wtórnych, przy wykańczaniu naszych salonów, na przykład w Brixton, gdzie stanowiska składają się z ciężkiego industrialnego metalu,” mówi Perry Patraszewski, dyrektor Blue Tit. „Kiedy przeprojektowujesz salon, pomyśl jak możesz użyć materiałów, które już masz i pracuj z projektantami, mającymi doświadczenie z surowcami wtórnymi. Ważne jest również wykorzystanie całego dostępnego światła naturalnego. W Brixton jednym z elementów wykończenia jest ogromny świetlik nad stanowiskami do mycia, co zapewnia światło i relaksuje klientów. Sprawdza się również w nocy, odbijając światła z zewnątrz. Lustra obecne w całym salonie pomagają w pełni wykorzystać dostępne światło.” Nie trzeba dodawać, że Blue Tit poddaje recyclingowi wszystko, kiedy tylko możliwe i używa oddzielnych koszy na papier, plastik, szkło, tubki po farbach, folie itd. Chociaż skomplikowane na początku, to szybko wchodzi w nawyk. Firma również pierze w sposób ekologiczny, „Czekamy, aż pralka będzie pełna i używamy programu z zimną wodą co znacznie redukuje produkcję CO2. A zamiast proszku do prania, korzystamy z eko kulek do prania, które obniżają koszty o 2000%. Jedna kulka wystarcza na 4-6 miesięcy, więc nie potrzeby używać proszku do prania, jeśli nie ma plam. Są bardzo efektywne i dobre dla środowiska.“

By mieć pewność, że salon przetrwa próbę czasu, kupuj produkty dobrej jakości lub klasyki z drugiej ręki. Nowo otwarty salon salon Matthew Curtis w Chipping Norton jest tego świetnym przykładem. Judy Reaves, założycielka Judy Reaves Design i wspólniczka marki Matthew Curtis, wyjaśnia: „Pracowałam z Matthew nad wykończeniem wszystkich jego salonów i zawsze staraliśmy się być tak ekologiczni, jak mogliśmy. Budynek Chipping Norton jest zabytkowym budynkiem, a podczas kucia murów z powrotem do pierwotnego kamienia Cotswold, odkryliśmy kominek i stare boazerie. Przywróciliśmy do użytku oba, tak jak stare podłogi przy użyciu olejów i wosku. Emulsja marmurowa marki Mylands na ścianach jest również przyjazna dla środowiska – naturalna, wytrzymała farba na bazie wody, o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO), a więc o niskiej toksyczności. Zamiast kupować nowe meble i bibeloty, zaopatrzyliśmy się w lokalnych antykwariatach, a każdy przedmiot, który nabyliśmy, opowiada historię. Krzesła barowe, zegary, stoły, toaletka zbudowana ze starych szuflad i coctail baru kupionego na eBay, która zakrywa komputer w recepcji. Plastyku unikaliśmy wszędzie, gdzie się dało. Na przykład zamiast plastykowych wózków mamy mosiężno-szklane, a zamiast plastykowych pudełek na spinki używamy antycznych mosiężnych. By uniknąć budowania nowej ściany pomiędzy strefami płukania i stylizacji, stworzyliśmy mosiężny rozdzielacz pokoju z półkami, zaprojektowany w oparciu o niepasujące części zakupione od oryginalnej firmy inżynieryjnej w Birmingham i szkła od lokalnego szklarza. Żeby uniknąć wysokiego śladu węglowego, krzesła stylizacyjne zostały wykonane lokalnie w Stratford nad Avon i tapicerowane tkaniną pochodzącą z Gloucestershire. Pozyskiwanie każdego elementu wykończenia z innego miejsca było bardziej wymagające, ale również efekt jest bardziej satysfakcjonujący. A dbanie o środowisko jest bezcenne.

Przemyśl więc swoje przejście na „zieloną” stronę. Internet oferuje dużą pomoc i wiele rad, a ekologiczni dostawce są zazwyczaj bardzo pomocni. Od Alter Ego do Insight, Davines do Oway, i wielu po środku, poprzednikiem ich wszystkich jest Aveda. Oprócz prowadzenia około 200 swoich SPA, Aveda dostarcza naturalnych produktów do dziesiątek tysięcy salonów w prawie 30 krajach. Kiedy już zaczniesz – tworzenie „zielonej” kultury i promowanie nowych wzorców daje wiele radości.

10 wskazówek w drodze do zieloności

  1. Segreguj czyste materiały do recyklingu z odpadów ogólnych, w tym zanieczyszczonych opakowań, rękawic i specjalistycznych materiałów.
  2. Odpowiedzialnie pozbywaj się całego papieru, plastiku, szkła, aluminium, tektury, baterii i zużytego sprzętu elektrycznego.
  3. Segreguj folie aluminiowe i kolorowe probówki – oba są uważane za szkodliwe dla środowiska.
  4. Włosy mogą być uznane za odpady biodegradowalne i mogą służyć jako kompost.
  5. Wybierz dostawcę, z którym możesz współpracować. Dostawca pracujący w zrównoważony sposób będzie mógł bardziej pomóc.
  6. Wybierz dostawcę ekologicznych produktów i materiałów, takich jak szampony, farby, biodegradowalne ręczniki.
  7. Kupowanie trwałych produktów to najprostszy sposób na ograniczenie ilości odpadów.
  8. Segreguj tyle, ile możesz. Zaopatrz salon w kosze na papier, plastik, szkło, folie itd.
  9. Zamiast zwykłych żarówek wybieraj ledowe.
  10. Wyłączaj światła i urządzenia, kiedy nie są potrzebne!

Artykuł ukazał się w wydaniu 4/2018 ESTETICA Polska

zamów prenumeratę >>>